VÍTEJ V NOVÉM KABÁTKU
- 1. 6.
- Minut čtení: 2

Máme tě rádi. Moc hezky se nám tu žije
Jsme šťastni, že jme našemu záměru respektovat jeho minulost i dobu, ve které tento statek s prvky empíru vznikal a pokud možno "nepoškodit" jeho více než stošedesátiletou historii, nýbrž posunout jej k bydlení ve třetím tisíciletí, zůstali věrni a dále v tom pokračujeme
NADEŠEL DEN, kdy s radostí můžeme představit všem našim přátelům a známým i klientům novou, trošku světlejší podobu čelní části Čečetkova statku ve Lhůtě. Děkujeme šikovným řemeslníkům za jejich citlivý přístup a děkujeme vám všem, kteří jste nám pomohli s rozhodnutím odstínů barev kolem oken (šambrány) a parapety. Byli jsme moc zvědaví, jak si barvy "sednou", protože počítačová a z tiskárny vytištěná verze se od té skutečné může hodně lišit. Nám se poštěstilo, že se liší spíše do krásy.
Rovnosti nehledejte, co má být křivé, zůstalo křivé.
Římsy zedníci vymazlili do dokonalosti, rovněž ošetřili tašky položené ne vrchní římse, které dostaly léty zabrat. Novými palubkami ošetřili podbití, a to i nad vstupní branou a dveřmi. Líbí se nám, jak jemně fasáda "objala" zelenomodré rámy oken, které neměly "prvoplánově trčet" z fasády, ale měly jemně dokreslovat a zvýrazňovat repliky původních oken, které jsme instalovali už před 6, resp. 5 lety (vnitřní okna včetně vnitřních okenic jsou repasovaná a tedy původní).
Neměli jsme v úmyslu přední fasádu výrazně odlišit od té původní, naopak. Takže pokud někomu přijde pohled na čelo statku skoro nezměněný, byl to záměr. Zároveň "volně" pokračuje vizualizací po rekonstrukci části, která vstupuje do uzavřeného dvora.
Jak jsme postupovali?
Původní fasáda s prasklinami je pod tou novou zachovaná, nenajdete pod ní žádný polystyrén, pouze perlinka a pak fajnovka a pod barvou fasády samozřejmě penetrace. Původní šambrány byly hodně porušené a barevně (spolu s římsami) byly do zelena. "Sokl" byl původně tmavě modro-šedý. Na části do průjezdu vedle vstupních dveří jsme ponechali odhalený původní kámen,. Stejně, jako na kamenem zesíleném rohu budovy vpravo od dveří. Do výklenku jsme umístili. Madonu s holčičkou (původní výklenek nebyl nikdy před tím žádnou soškou osazen). Cítíme se pod její ochranou moc hezky.
Dveře jsou prozatím ponechány, prý je máme zachovat a pouze je opravit. ..
Stejně tak dřevěná vjezdová brána zůstala původní. Nově podbitý je podhled stříšky nad ní, na které jsou rovněž občerstveny střešní tašky, a to i směrem do dvora.
Bohužel, jsme museli hodně "seříznout" náš šeřík ještě před olistěním, květe tam jen pár kvítků, ale pevně věříme, že je houževnatý a zase se rozroste.
Řemeslníci byli citliví i k zahrádce
Neporušené zůstaly růže i pivoňky, které v době zahájení prací a stavění lešení jen lehce vylézaly ze země. Bujně roste jako vždy jahodí a máta, stejně, jako listy všudypřítomných denivek.
Těšíme se, až za pár dnů pivoňky rozkvetou a barevně nám ještě více vyladí pohled na statek od silnice.
Ještě bych chtěla moc poděkovat loňskému brigádníkovi, který nám ošetřil ten plot ze 40. let minulého století.














Komentáře